ترکیب رنگ در طراحی وب

ترکیب رنگ در طراحی وب

انتخاب رنگ بدون شک جزء ضروری ترین عناصر طراحی یک سایت یا وبلاگ به شمار می رود که مهم ترین وسیله برای دریافت و لمس احساسات کاربران و بازدیدکنندگان وب سایت ها محسوب شده و می تواند واکنش های متفاوتی را در کاربران ایجاد نماید. در واقع استفاده از رنگ های مناسب امکان انتقال پیام و به عبارتی بهتر دیده شدن سایت ها در نظر کاربران را بهبود می بخشند که می توانند در برانگیخته شدن و جوش و خروش احساسات بینندگان بسیار قدرتمند ظاهر شوند.

هنگام استفاده و انتخاب رنگ ها برای یک وب سایت ، مهم اینست که از اصول استاندارد و اصلی تئوری رنگ و یا روان شناسی رنگ و پیروی از راهنمایی ها و توصیه های اساتید این حرفه استفاده کنیم. البته همیشه دغدغه و نگرانی طراحان وب در اینست که برای یک پروژه طراحی از چه طیف رنگی یا متد خاصی با توجه به مخاطبان آن سایت باید استفاده کرد؟

امروز در این پست و مقاله ، مطلبی برای تشریح مهم ترین جنبه ها و اصول مختلف انتخاب و ترکیب رنگ و اصول روان شناسی رنگ ها در صفحات وب معرفی کرده ایم که امیدوارم بتواند راهنما و معیار خوبی برای یک طراحی مناسب و موثر در انتخاب و ترکیب رنگ ها در حین طراحی وب سایت شما باشد.

بنابر این اگر اجازه بدهید که به سراغ کشف اسرار رنگ ها در طراحی سایت و صفحات وب برویم…

تئوری رنگ در واقع چیست ؟

هارمونی یا هماهنگی رنگ ها چیزی است که بیننده را مجذوب خود کرده و احساس تعادل را در او ایجاد می کند. بهترین ترکیب و هارمونی رنگ ها را می توان در طبیعت پیدا کرد که به شیوه ای جذاب ، تمام رنگ ها در کنار یکدیگر و به دور از هر پیچیدگی یا افراطی قرار گرفته اند و با دیدن آنها به نوعی یک حس نظم و انظباط توام با لذت چشمی و دورنی را در انسان زنده می کنند.

درک یا شناخت چرخ یا دایره رنگی

قبل از هر چیز دیگر نیاز است که بدانید ، اصول طراحی بر اساس دایره رنگی چگونه است:

یکی از مفیدترین و البته جالبترین ابزارها ، استفاده از دایره یا چرخ رنگ هاست. اگر بخواهیم به گذشته برگردیم ، چرخ رنگ توسط ایزاک نیتون در سال ۱۶۶۶ اختراع شد. او برای ایجاد یک طیف نور از یک منشور و عبور نور از آن استفاده کرد و طیف رنگ ها را به یک دایره تقسیم کرد که اندازه هر بخش یا هر رنگ با قسمت دیگر متفاوت بود که بر همین اساس ، محاسبات خود را از طول و عرض طیف رنگ ها به دست آورد.

 ترکیب رنگ در طراحی وب

چرخ یا دایره رنگ ، یک وسیله مهم و ضروری برای طراحان و هنرمندان در سراسر جهان است که همیشه کار با رنگ ها را ساده و راحت می کند. به صورت کلی دایره رنگ از ۶ رنگ پایه یعنی : ” قرمز ، زرد ، آبی ، نارنجی ، سبز ، بنفش ” و رنگ های اضافی دیگر تشکیل شده است که می توان با ترکیب و میکس رنگ های مختلف با یکدیگر ، طیف رنگی مناسب را پیدا کرد.

شما برای پیدا کردن بهترین و هماهنگ ترین رنگ بندی در چرخه رنگی نیاز دارید که مثلا دو رنگ کنار هم را در دایره رنگ ها در مقابل دو رنگ دیگر قرار بدید ، بطوریکه تشکیل یک مستطیل را در دایره بدهند. راه دیگر اینست که شما ۳ رنگ کنار هم را در نظر بگیرید تا تشکیل یک مثلث را بدهند. البته می تواند این تعداد رنگ ها به۳ یا ۴ رنگ به صورت مثلثی یا مستطیلی تبدیل شود.

رنگ های اصلی

سه رنگ اصلی در دایره رنگ ها وجو دارد مثل : قرمز ( Red ) ، زرد ( Yellow ) ، آبی ( Blue ) که تمام رنگ های دیگر از ترکیب این سه رنگ به دست می آیند.

رنگ قرمز : رنگ قرمز به عنوان یک رنگ گرم شناخته می شود و اثرات جسمی متفاوتی روی افراد دارد مثل نشانه عشق و علاقه ، پیروزی و خطر ، عصبانیت و حس تحریک و کنجکاوری را در پی دارد.

 ترکیب رنگ در طراحی وب

رنگ زرد : یکی دیگر از رنگ های گرم ، رنگ زرد است که شادابی و نشاط و کنجکاوی را به همراه دارد.

 ترکیب رنگ در طراحی وب

رنگ آبی : رنگ آبی یک رنگ سرد به شمار می رود و احساس آرامش و یک حس شادی آور و روحانی و معنویت را در افراد زنده می کند که البته همه این موارد بستگی به روشن یا تیره بودن این رنگ ها نیز دارد.

 ترکیب رنگ در طراحی وب

رنگ های فرعی

سه رنگ فرعی دیگر در دایره رنگ ها وجو دارد مانند : نارنجی ( Orange ) ، سبز ( Green ) ، بنفش ( Purple ) که از ترکیب رنگ های اصلی تشکیل شده اند که در دایره رنگی بین دو رنگ اصلی قرار گرفته اند وشما می توانید با ترکیب آنها با رنگ های قرمز و زرد ( نارنجی ) ، آبی و قرمز ( بنفش ) ، زرد و آبی ( سبز ) را تبدیل و دریافت کنید.

رنگ نارنجی : یک رنگ از دسته رنگ های گرم است که احساس نیرو و انرژِی و طراوت و حس خلاقیت را در افراد زنده می کند و استفاده از رنگ های روشن و تیره آن می تواند اثر دوستانه تر و جذاب تری روی مخاطب بگذارد.

 ترکیب رنگ در طراحی وب

رنگ سبز : رنگ سبز از گروه رنگ های سرد است که حس پویایی و رشد و طبیعت و سلامتی را در افراد دارد.

 ترکیب رنگ در طراحی وب

رنگ بنفش : از دسته رنگ های سرد است و اثر و حس اعتبار و وقار و هنرمندانه بودن را در کاربران تداعی می کند.

 ترکیب رنگ در طراحی وب

رنگ سوم یا رنگ های ترکیبی

برای پیدا کردن و به دست آوردن یکی از رنگ های خوب و مناسب برای طراحی باید یک رنگ اصلی و یک رنگ فرعی را با یکدیگر ترکیب کنید که شاید در این موضوع ، پیدا کردن رنگ ها حتی به بی نهایت برسد.

رنگ های مکمل

رنگ های مکمل آنهایی هستند که در مقابل یکدیگر در دایره یا چرخه رنگی قرار گرفته باشند مثل : قرمز و سبز، آبی و نارنجی، بنفش و زرد که در ترکیب با یکدیگر تشکیل یک کنتراست عالی رنگی را می دهند. این رنگ ها جالب و جذاب هم هستند.

 ترکیب رنگ در طراحی وب

رنگ های مشابه

تقریبا این رنگ ها در دایره رنگی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و رنگ هایی بسیار شبیه به هم هستند که کار با آنها بسیار راحت و برای مصارف حرفه ای بسیار عالی هستند.

 ترکیب رنگ در طراحی وب

رنگ های سه تایی

این رنگ ها در چرخ رنگی به صورت ۳ تایی انتخاب و به طوریکه تشکیل یک مثلث رنگی از رنگ های اصلی و فرعی و مشابه را با یکدیگر می دهند و ترکیبی متعادل و زیبا و خوشایند را پدید می آورند.

 ترکیب رنگ در طراحی وب

تقسیم رنگ های مکمل

این دسته از رنگ ها با استفاده از ترکیب یک رنگ اصلی و دو رنگ مکمل با یکدیگر تشکیل می شود که بسیار هم رنگ های خوب و جالبی تبدیل خواهد شد.

 ترکیب رنگ در طراحی وب

رنگ های خنثی

در دسته رنگ های خنثی چند رنگ مثل : قهوه ای ( Brown ) ، خاکستری ( Gray ) ، سیاه ( Black ) ، سفید ( White ) قرار می گیرد که بیشتر از این رنگ ها به عنوان بکگراند یا رنگ پس زمینه استفاده می شود که تحت تاثیر رنگ های گرم و سرد ، جلوه خود را نمایان می کنند.

رنگ قهوه ای : رنگ قهوه ای یک رنگ خنثی است که حس ثبات و اعتماد و تاثیرگذاری و متانت را در پی دارد که از این رنگ می توان در طبیعت بسیار پیدا کرد.

 ترکیب رنگ در طراحی وب


رنگ خاکستری : تقریبا از این رنگ در پس زمینه سایت ها بسیار استفاده می شود و به نوعی رنگ رسمی و مدرن محسوب می شود که حس اعتبار و صمیمیت و تجارت را القا می کند.

 ترکیب رنگ در طراحی وب

رنگ سیاه : بسیار کم پیش می آید که در یک سایت از رنگ سیاه استفاده شود و گاهی اوقات در پس زمینه و منوها و بیشتر در تایپوگرافی ها کاربرد دارد که احساس قدرت ، مهارت ، ظرافت را تداعی می کند.

 ترکیب رنگ در طراحی وب

رنگ سفید : رنگ سفید یکی از رنگ هایی است که در طراحی بسیار کاربرد دارد و در پس زمینه صفحات وب استفاده می شود تا عناصر دیگر صفحه به خوبی نمایان شوند و حس پاکیزگی ، نظم ، ملایمت و معنویت را در کاربران ایجاد می کند.

 ترکیب رنگ در طراحی وب

حرف های آخر

برای نتیجه گیری این بخش ، چند توصیه بسیار کوتاه به نظر الزامی می آید که می تواند در انتخاب یک رنگ مناسب در وب سایت کمک کننده باشد.

الف ) اگر می خواهید که محتوای متن به راحتی در صفحه وب شما قابل رویت و خواندن باشد، انتخاب رنگ های متضاد بسیار عالی است ، به طوریکه همیشه بین رنگ متن و رنگ پس زمینه و صفحه تضاد وجود داشته باشد.

ب ) سعی نمایید از رنگ های کمتری در صفحه وب خود استفاده کنید و سایت خود را تبدیل به سطل رنگ نکنید و می توانید برای عناوین مطالب از یک رنگ و برای متن خود از رنگ های مکمل استفاده کنید.

ج ) البته سعی هم کنید تا از تعداد رنگ قابل توجهی استفاده کنید و رنگ های به کار رفته در سایت شما خیلی هم کم یا تک رنگ نباشد که مطمئنا وب سایت شما بسیار خسته کننده خواهد بود.

د ) در استفاده از رنگ های تند برای جذب بازدیدکننده هم ببسیار مراقب بوده تا رنگ های تند باعث اذیت و آزار چشم بیننده نشده و سایت شما را ترک نکند.

ه ) در آخر هم طبیعت بسیار الهام بخش و ایده بخش خوبی برای انتخاب رنگ ها خواهد بود و می توانید از الگو رنگی در طبیعت نیز برای طراحی سایت خود استفاده کنید.

منبع: webhub.ir

نظرات (1)

  • Avatar

    علی

    |

    مفید بود ممنون

    Reply

دیدگاهتان را بنویسید

قالب جوملا | جومپلیت | دانلود قالب رایگان جوملا و فروشگاه قالب جوملا

جومپلیت ، مرکز دانلود قالب جوملا و ارائه دهنده قالب رایگان جوملا ، قالب جوملا 2.5 و قالب فارسی جوملا است.

joomplate [@] gmail.com

ورود کاربران

بازيابي رمز عبور!